راهنمای خرید تشک

خرید تشک یک کار مهم است زیرا خواب و بیداری بدن با سیستم شبانه روزی و ساعتِ روز هماهنگ هست. به همین دلیل به هم ریختن چرخه‌ی خواب، عملکرد طبیعی سیستم بدن را مختل می‌کند. کیفیت خواب میتواند بر روی  یادگیری، حافظه، بنیه جسمی، سلامت عمومی و روحیه افراد تاثیر زیادی بگذارد.

یکی از مواردی که در کیفیت خواب بسیار موثر هست کیفیت ابزار خواب هست مثل بالش، تشک و … .

یک تشک خوب بر اساس ساختار بدنی و روحی هر فردی متفاوت است، بنابراین نمیتوان تشکی را به صورت کامل رد یا تایید کرد، تشک مناسب شما ممکن است برای دیگری مناسب و ایده آل نباشد. همانطور که گفتیم یک خواب خوب به عوامل مختلفی بستگی دارد اما یکی از عوامل موثر در سطح کیفیت خواب، تشک است.

انواع تشک

برای اینکه بتونیم یک تشک خوب انتخاب کنیم بهتره با انواع تشک های آشنا بشیم. در این بخش به توضیح اجمالی از تشک ها میپردازیم و در مقاله های آینده به توضیح کامل آنها خواهیم پرداخت.

 

    • تشک فنری

    • تشک فنری منفصل

    • تشک فوم مموری

    • تشک لاتکس

    • تشک طبی

در انتخاب و خرید تشک تخت به چه نکاتی باید توجه کرد؟

راحتی و  گارانتی دو عامل اصلی هستند که باید در هنگام بررسی  و خرید تشک جدید در نظر بگیرید. عوامل مهم دیگر عبارتند از هم ترازی ستون فقرات، کاهش فشار و سطح استحکام.

راحتی

راحتی تشک بسیار مهم است، اینکه تشک چقدر به حرکات شما واکنش نشان می‌دهد و دما را تنظیم می‌کند از نکات قابل توجه است.

راحت نبودن تشک می تواند ناشی از سفت بودن تشک، عدم انتقال هوا و گرم شدن یا حرکت بیش از حد از طرف دیگر تخت (در تخت دو نفره) باشد. این می تواند منجر به اختلالات بیشتر در خواب شود، بنابراین ضروری است که تشکی راحت پیدا کنید که به شما خوابی آرام و عمیق بدهد. هنگامی که صحبت از راحتی به میان می‌آید، پاسخگویی، کنترل دما و انتقال حرکت از عوامل کلیدی هستند که باید به آنها توجه کرد.

انعطاف پذیری تشک

تشک چقدر به حرکت‌های شما واکنش نشان می‌دهد و با وضعیت بدن شما تنظیم می شود.

انعطاف پذیری به این معناست که تشک چقدر خوب واکنش نشان می دهد و با حرکات بدن شما در هنگام خواب تنظیم می شود. همه ما در خواب غلت میزنیم، اما انعطاف پذیری به ویژه برای افرادی که در خواب غلت بیشتری میزنند و در طول شب تغییر وضعیت می دهند بسیار مهم است.

انتقال حرکت

در هنگام تکان خوردن و غلت زدن، تشک چقدر تکان می‌خورد و چقدر حرکت را جذب می کند.

انتقال حرکت به این اشاره دارد که تشک چقدر حرکت را جذب می کند. بسیاری از مردم این عامل را نادیده می گیرند، اما این ویژگی مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید-به خصوص برای زوج هایی که یک تخت مشترک دارند و یا افرادی که با فرزندان خود در یک تخت می‌خوابند. تشک های مموری فوم و فوم ترکیبی برای انتقال حرکت بهترین هستند.

تنظیم دما (یا خنک کننده)

جریان هوا در تشک شما چگونه است؟

تشک باید بتواند جریان هوا را به راحتی جا به جا کند تا شما عرق نکنید. تشک های داری لایه های تنفسی با افزایش جریان هوا خواب خنک‌تر فراهم می‌کند. مواد جذب کننده گرما مانند روکش‌های پشمی برای پخش گرما و عدم انتقال آن به بدن می‌شود.

تراز ستون فقرات

تشک چقدر ستون فقرات شما را در راستای طبیعی خود نگه می دارد.

وقتی تشک ها را مقایسه می کنید، می خواهید به دنبال چیزی باشید که از بدن شما حمایت کند تا ستون فقرات شما بتواند در موقعیت طبیعی خود باقی بماند. وضعیت ستون فقرات سالم به ماهیچه های شما اجازه استراحت می دهد، به این معنی که صبح با احساس شادابی بیشتری از خواب بیدار می شوید.

تست تراز ستون فقرات

اگر به پهلو می خوابید، خط از دنبالچه تا گردن باید صاف باشد. اگر به پشت می خوابید، ستون فقرات شما باید انحنای طبیعی خود را زمانی که روی تشکی دراز می کشید حفظ کند. به عنوان یک قاعده کلی، تشک خوب تشکی است که شکل ستون فقرات شما را به خود بگیرد و در عین حال وزن شما را به طور همزمان تحمل کند تا کمر شما به درستی تراز شود.

پایانی

در انتها باید یادآوری کنیم که تشک تختی مناسب است که خواب شما را راحت‌تر کند و به کمر آسیبی وارد نکند. حتما از فروشنده اطلاعات کامل را دریافت کنید و خودتان میزان سختی و نرمی تشک را بررسی کنید تا بتوانید بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید. در سرای ایرانی کارشناسان فروش ما میتوانند شما را در خرید تشک راهنمایی کنند.

پیام بگذارید

بایگانی‌ها