راهنمای خرید خردکن؛ یک خردکن خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

خوردکن

بسیاری از مواد غذایی را نمی‌توان با استفاده از دست، چاقو و دیگر ابزارهای موجود در آشپزخانه خرد و تکه‌تکه کرد، به همین دلیل نیاز است که از یک دستگاه قدرتمندتر کمک گرفت. دستگاه خردکن یکی از همان محصولاتی است که با استفاده از قابلیت‌های آن می‌توان موادغذایی بسیاری را خرد کرد و آن‌ها را در محفظه‌های یخچال قرار داد تا بعداً مورد استفاده قرار گیرند. این مقاله که با عنوان راهنمای خرید خردکن در اختیار شما کاربران قرار گرفته است، حاوی نکات بسیار مهمی است که با استفاده از آن‌ها می‌توان به استقبال یک محصول با کیفیت و خریدی هوشمندانه رفت. پیش از خرید هر دستگاه برقی مخصوصاً خردکن که به عنوان یکی از کاربردی‌ترین دستگاه‌های موجود در آشپزخانه محسوب می‌شود، باید از نکات مهمی بهره‌مند شد.

اساسی‌ترین نکته راهنمای خرید خردکن، توجه به انتظارات خود به عنوان یک خریدار است. برای مثال، شما به عنوان کسی که می‌خواهد یک دستگاه خردکن خریداری کند، باید به خوبی بدانید که می‌خواهید به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه چه حجمی از مواد غذایی را با این دستگاه خرد کنید. در ضمن، باید به این مسأله هم توجه داشته باشید که آیا این اولین تجربه شما در خردکن است یا پیش از این هم تجربه‌ای در این زمینه داشته‌اید؟ از تجربیات خود و تمام نکات راهنمای خرید خردکن استفاده کنید تا هیچ‌چیز از قلم نیفتد.

راهنمای خرید خردکن

همان‌طور که در ابتدای این مقاله اشاره کردیم، پیش از خرید دستگاه خردکن باید نکات مهمی را در نظر داشته باشید. برای مثال، شما باید هدف خود را از خرید این دستگاه بررسی کنید تا بتوانید همه قابلیت‌های مهم یک دستگاه کاربردی را مورد بررسی قرار دهید.

اگر شما در نظر دارید با استفاده از خردکن، حجم مشخصی از مواد غذایی را به صورت روزانه خرد کنید، باید قابلیت ظرفیت یک دستگاه خوب را مورد واکاوی قرار دهید تا بدانید، یک خردکن باید چه ظرفیتی داشته باشد که بتواند حجم نیاز روزانه شما را پوشش دهد. ناگفته نماند مهم‌ترین بخش راهنمای خرید خردکن، بررسی و واکاوی قابلیت‌ها و ویژگی‌های یک محصول کاربردی است که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهید شد.

پس از این که در گام نخست، همه ویژگی‌های یک خردکن با کیفیت را مورد بررسی قرار دادید، می‌توانید از ادامه این مقاله استفاده کنید. ادامه این مقاله و گام دوم راهنمای خرید، اشاره به انواع دستگاه خردکن موجود در بازار است.

اگر شما می‌خواهید که به همان محصول ایده‌آل و رؤیایی خود دست پیدا کنید، فقط کافی است که بدانید، چه می‌خواهید و کدام محصول موجود در بازار، همه یا بخش عمده‌ای از آن ویژگی‌ها را دارد. البته در این بین باید به برندهای متفرقه و ضعیف که در بازار محصولات خانگی ایران فعالیت می‌کنند هم توجه ویژه‌ای داشته باشید تا در نهایت، یک محصول بی‌کیفیت را با خود به خانه نبرید.

گام نهایی راهنمای خرید خردکن بررسی برندهای موفق و فعالی است که در بازار محصولات خانگی فعالیت می‌کنند. بسیاری از محصولاتی که در بازار به فروش می‌رسند، دارای آپشن‌های خاص، مثل گارانتی، خدمات پس از فروش و… هستند. این قابلیت‌های اضافه که به منظور جلب رضایت مشتری طراحی شده‌اند، به صورت مستقیم به برندهای مختلف مربوط می‌شوند.

از این لحاظ، پس از این که قابلیت‌ها و ویژگی‌های مهم یک دستگاه کاربردی را مورد شناسایی و بررسی قرار دادید و آن‌ها را با خواسته‌های خود مقایسه نمودید، لازم است با برندهای ایرانی و خارجی موفق هم آشنا شوید. با ما همراه باشید تا در ادامه این راهنمای خرید، همه این نکات مهم را در اختیار شما قرار دهیم.

بررسی مهم‌ترین قابلیت‌های دستگاه خردکن

پیش از آن که به سراغ مهم‌ترین بخش از راهنمای خرید خردکن برویم، لازم است که نکات مهمی را در رابطه با قیمت محصولات موجود در بازار محصولات خانگی ایران بررسی کنیم. بدیهی است که شما برای خرید یک دستگاه خوب، بودجه‌ای را در نظر گرفته‌اید تا با آن ، یک دستگاه کاربردی و قدرتمند خریداری کنید.

از طرفی باید به این مسأله توجه داشته باشید که یک دستگاه گران‌قیمت هرگز به معنای یک دستگاه با کیفیت و با دوام نیست و شما نباید با این استدلال به بازار محصولات خانگی بروید. علاوه بر این، یک محصول ارزان‌قیمت هم به معنای یک کالای مقرون‌به‌صرفه نیست و نباید به این دلیل، یک دستگاه خردکن بخرید.

بسیاری از برندهای متفرقه و ضعیف با قرار دادن قطعات ارزان‌قیمت و کم‌کیفیت، اقدام به تولید محصولات ارزان‌قیمت می‌کنند. بنابراین اگر بخواهید مبنای تصمیم‌گیری خود را بر اساس قیمت ارزان یک کالا قرار دهید، احتمال اینکه یک محصول بی‌کیفیت را انتخاب کنید، بسیار زیاد خواهد بود. در ادامه، با همه ویژگی‌ها و قابلیت‌های یک محصول کاربردی آشنا خواهید شد.

ویژگی اول: جنس ظرف دستگاه خردکن

یکی از مهم‌ترین نکات راهنمای خرید خردکن، توجه ویژه به جنس ظرف دستگاه است که به صورت مستقیم با تضمین سلامتی شما کاربران عزیز در ارتباط است. بسیاری از خردکن‌های موجود در بازار محصولات خانگی از یک محفظه با جنس پلاستیک ساخته شده‌اند، اما این که جنس این پلاستیک از چه چیزی است، جای سؤال و تحقیق دارد.

جالب است بدانید که یک ماده سمی و خطرناک با اسم بیسفنول آ در بسیاری از پلاستیک‌های به کار رفته در ظروف دستگاه خردکن وجود دارد که باعث آزاد کردن سم‌های خطرناک به داخل مواد غذایی می‌شود. توجه داشته باشید مبادا محصول مورد نظر شما دارای ظرفی با این نوع پلاستیک باشد، زیرا ممکن است که در مدت‌ زمان مشخص، سم موجود در این پلاستیک رفته‌رفته باعث مسمومیت شما و اعضای خانواده‌تان شود.

نکته مهم دیگری که باید در مورد جنس ظرف دستگاه خردکن در نظر بگیرید، میزان شفافیت آن است. بعضی از خردکن‌های موجود در بازار از ظرف پلاستیکی ABS برخوردار شده‌اند که هم ضد ضربه، هم ضد خط و خش و هم شفاف هستند.

بسیاری از کاربرانی که از دستگاه‌های خردکن ضعیف استفاده کرده‌اند، دائماً از این موضوع شکایت دارند که چرا پس از گذشت یک مدت ‌زمان کوتاه، شفافیت ظرف دستگاه خردکن از بین می‌رود و ظاهر آن کدر می‌شود. همه این اتفاقات به دلیل آن است که کاربران حین خریداری کردن دستگاه خردکن از نکات مهم پیش از خرید بهره‌مند نمی‌شوند و نمی‌دانند که باید چه چیزهایی را مورد بررسی قرار داد.

اگر احیاناً متوجه شدید پلاستیک به کار رفته در ظرف خردکن شما حاوی ماده بیسفنول آ است، بهتر است بلافاصله پس از عملیات خرد کردن، مواد غذایی را از ظرف خارج کنید.

ویژگی دوم: تیغه‌های خردکن

دستگاه خردکن با توجه به تیغه یا تیغه‌هایی که در آن تعبیه شده است، می‌تواند عملیات خرد کردن انواع مواد غذایی را به راحتی انجام دهد. به همین دلیل بررسی تیغه‌های یک دستگاه خردکن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بعضی از دستگاه‌های خردکن موجود در بازار محصولات خانگی از یک تیغه برخوردار شده‌اند و ممکن است که با سرعت کمتری از محصول ایده‌آل شما شروع به فعالیت کنند.

یکی از نکات مهم راهنمای خرید خردکن، توجه به تعداد تیغه‌هاست. بدیهی است که هر قدر تعداد تیغه‌های یک دستگاه بیشتر باشند، می‌توان انتظار کارایی و عملکرد قدرتمندتری را داشت. از طرفی، نباید جنس تیغه یا تیغه‌های به کار رفته در یک خردکن را نادیده گرفت. فراموش نکنید مهم‌ترین بخش‌های دستگاه خردکن، موتور و تیغه‌های آن است. بنابراین باید در بررسی این ۲ بخش مهم، دقت بیشتری به خرج دهید.

ویژگی سوم: جنس تیغه‌های خردکن

از نظر بسیاری از کاربران، مهم‌ترین بخش راهنمای خرید خردکن، بررسی و واکاوی جنس تیغه‌های دستگاه است. ما هم با این دسته از کاربران موافق هستیم. اهمیت جنس تیغه‌های دستگاه خردکن آن‌قدر بالاست که باید بررسی کردن آن را در اولویت‌ قرار داد. از آن‌جایی که تیغه‌های خردکن باید پس از هر بار استفاده کردن، مورد شست‌وشو قرار بگیرند، لازم است جنس تیغه‌ها را بازبینی کنید و بدانید تیغه محصول مورد نظر شما از چه مقاومتی برخوردار شده است.

شما به خوبی می‌دانید تماس مداوم آب و مواد ضدعفونی‌کننده با لوازم فلزی، می‌تواند باعث بروز اکسید آهن و زنگ‌زدگی شود. از طرفی، آب‌وهوای شرجی و مرطوب می‌تواند عاملی مخرب برای لوازم فلزی محسوب شود.

بسیاری از کاربرانی که در استان‌های شمالی کشور زندگی می‌کنند، همیشه از این بایت نگران هستند که مبادا تیغه‌های دستگاه خردکن در عرض چند ماه پوسیده و خراب شوند. متأسفانه این نگرانی بجاست و احتمال خرابی تیغه‌های فلزی دستگاه خردکن در شرایط آب‌وهوایی خاص محتمل است.

برای حل این مشکل و برطرف کردن این نگرانی، لازم است تا تیغه‌های دستگاه خردکن مورد نظرتان را با دقت مورد بررسی قرار دهید. برای مثال، دقت کردن به این مسأله بسیار مهم است که تیغه خردکن از جنس استیل استنلس و ضد زنگ باشد. در چنین شرایطی که تیغه دستگاه از جنس استیل استنلس است، می‌توان از بروز آسیب‌های زیست‌محیطی و آب‌وهوایی جلوگیری کنید.

ویژگی چهارم: قابلیت شست‌وشو قطعات

از جمله توصیه‌هایی که در راهنمای خرید خردکن وجود دارد، باید به قابلیت شست‌وشو و جداسازی قطعات دستگاه اشاره کرد. بدیهی است که هر قدر بدنه و قطعات دستگاه تمیز بمانند، احتمال خراب شدن آن‌ها کاهش می‌یابد و می‌توان برای مدت‌زمان بیشتری از آن‌ها استفاده کرد. یکی از عواملی که باعث حفظ کیفیت و افزایش دوام دستگاه خردکن می‌شود، قابلیت جداسازی و شست‌وشوی قطعات دستگاه است که باید حین خرید به آن توجه کرد.

به طور کلی، تمام محصولات حرفه‌ای موجود در بازار از قابلیت شست‌وشو و جداسازی قطعات برخوردار شده‌اند و می‌توان از این ویژگی مهم بهره‌مند شد. چنانچه دستگاه مورد نظر شما از قابلیت شست‌وشو برخوردار نباشد، نمی‌توان روی کاربری آن حساب خاصی باز کرد و باید به فکر یک گزینه دیگر برای استفاده بود.

از طرفی، نباید فراموش کرد که قابلیت جداسازی قطعات این امکان را برای شما فراهم می‌سازد که بتوانید در مواقع خرابی، آن‌ها را به راحتی تعویض یا تعمیر کنید.

اگر در آشپزخانه خود یک دستگاه ماشین ظرفشویی هم دارید و عادت کرده‌اید که لوازم آشپزخانه را بدون دخالت دست، بشویید، بهتر است از یک خردکن با قابلیت جداسازی قطعات برخوردار شوید. دقت کنید که قابلیت شست‌وشوی قطعات دستگاه در ماشین ظرفشویی، ویژگی مجزایی است که باید از فروشنده سؤال کنید.

ویژگی پنجم: موتور دستگاه خردکن

شریان اصلی دستگاه‌های برقی، بخصوص لوازم خانگی و آشپزخانه، موتور آن‌هاست. اصلی‌ترین نکته راهنمای خرید خردکن، دقت به ویژگی‌های موتور دستگاه است.

بسیاری از دستگاه‌هایی که حین فعالیت، صداهای ناخوشایندی از خود تولید می‌کنند، دارای ضعف‌های بسیار زیادی در بخش موتور خود هستند. تمام دستگاه‌های حرفه‌ای و کاربردی به صورت استاندارد از موتورهای قدرتمند مثل موتور اینورتر (Inverter) بهره‌مند شده‌اند تا با توان مصرفی بالا، بهترین عملکرد را در اختیار کاربران قرار دهند.

البته فراموش نکنید که اندازه سرعت موتور را هم مورد بررسی قرار دهید. بعضی از محصولات موجود در بازار دارای تنظیمات سرعت موتور هستند و به کاربر این امکان را می‌دهند که بتواند، عملیات خرد کردن را با سرعت مورد نظر خودش انجام دهد. توجه داشته باشید که هر قدر سرعت و توان مصرفی موتور بالاتر باشد، مطمئناً عملکرد به مراتب بهتر را خواهد داشت.

یکی دیگر از نکات راهنمای خرید خردکن توجه به توان مصرفی موتور دستگاه است. موتور خردکن‌های برقی موجود در بازار معمولاً دارای توان مصرفی برابر با ۱۵۰ تا ۱۰۰۰ وات هستند؛ کم‌مصرف‌ترین و البته کم‌قدرت‌ترین خردکن موجود در بازار دارای توان مصرفی برابر با ۱۵۰ تا ۵۰۰ است و بهترین و قدرتمندترین خردکن‌ها، دارای موتورهایی با توان مصرفی ۱۰۰۰ هستند.

در ضمن، فراموش نکنید که تنظیمات سرعت خردکن این اجازه را به شما می‌دهد تا بتوانید موادغذایی مختلف را با اندازه‌های دلخواه خودتان خرد کنید. برای مثال، ممکن است که شما بخواهید برای پختن آش از پیازهای ریز ریز شده استفاده کنید، در چنین شرایطی کافی است تا تنظیمات سرعت خردکن را روی دور سریع بگذارید تا پیاز کاملاً خرد و ریز شود.

ویژگی ششم: پایه ضد لغزش

پایه ضد لغزش و پلاستیکی تعبیه ‌شده در بسیاری از خردکن‌های موجود در بازار از تحرکات اضافه دستگاه حین فعالیت جلوگیری می‌کند. بسیاری از کاربران فضای دیجیتال از تجربه ناخوشایند خود در هنگام استفاده از خردکن‌ها متن‌های تخصصی نوشته‌اند و ذکر کرده‌اند که به هیچ عنوان نمی‌توانند جلوی حرکت‌های اضافه دستگاه را حین فعالیت بگیرند.

تنها راه چاره برای جلوگیری از این اتفاق، استفاده از خردکنی است که دارای پایه‌های ضد لغزش و پلاستیکی است. ممکن است که قیمت این دست از خردکن‌های موجود در بازار کمی گران‌تر از سایرین باشد، اما ارزشش را دارد.

ویژگی هفتم: ایمنی دستگاه

توجه داشته باشید که دستگاه‌های برقی، علی‌رغم کاربردی بودن، خطرناک هم هستند. خردکن‌های که دارای قابلیت‌های تأمین ایمنی کاربر هستند، از جمله مطمئن‌ترین و ایمن‌ترین محصولات موجود در بازار هستند. علاوه بر این قضیه، دائماً باید نگران کودکان بود تا حین مواجه شدن با دستگاه خردکن، به آن دست نزنند. به منظور همین کار، باید از دستگاه‌هایی استفاده کرد که دارای قابلیت قفل کودک باشند و امکان دسترسی کودکان را محدود کنند

ویژگی هشتم: خدمات پس از فروش و گارانتی

آخرین ویژگی و قابلیتی که باید آن را در راهنمای خرید خردکن مورد بررسی قرار دهید، توجه به گارانتی و خدمات پس از فروش دستگاه مورد نظرتان است. توجه داشته باشید که اگر دستگاه مورد نظر شما دارای گارانتی است، آن گارانتی دقیقاً شامل چه قطعاتی می‌شود و آیا امکان تعویض را در اختیار شما قرارمی‌دهد یا صرفاً برای تعمیرات، قابل قبول و استفاده خواهد بود.

از طرفی، باید تمام ویژگی‌ها و مفاد نوشته ‌شده در خدمات پس از فروش محصول مورد نظر را مورد بررسی  قرار دهید تا بدانید اولاً خدمات پس از فروش تا چه تاریخی معتبر هستند و دوماً شامل چه خدمات و سرویس‌هایی خواهند شد. احاطه داشتن بر مفاد خدمات پس از فروش محصول می‌تواند شما را در هنگام وقوع حادثه و اتفاقات مختلف یاری کند.

معرفی انواع خردکن موجود در بازار

خردکن‌های موجود در بازار از ۲ نوع دستی و برقی تشکیل شده‌اند؛ البته اکثر کاربران برای خرید خردکن برقی از راهنمای خرید خردکن استفاده می‌کنند، اما اشاره به خردکن‌های دستی هم خالی از لطف نیست.

خردکن برقی: این دسته از خردکن‌های موجود در بازار که به صورت اختصاصی با انرژی برق و به واسطه تیغه و قدرت موتور تعبیه‌ شده در بدنه فعالیت می‌کنند، کاربری آسان‌تر و حرفه‌ای‌تری را در اختیار کاربر قرار می‌دهند تا هیچ دردسری حین خرد کردن انواع مواد غذایی، سبزی‌جات، میوه‌ها و غیره پیش نیاید.

خردکن دستی: خردکن‌های دستی هم از تیغه‌های خاص خودشان تشکیل شده‌اند و باید با استفاده از قدرت دست، مواد غذایی مورد نظر را خرد کرد. استفاده از دستگاه‌ها، ممکن است باعث خستگی کاربر شود و کاربری حرفه‌ای و آسانی را به همراه نداشته باشد.

مقاله‌ای که با عنوان راهنمای خرید خردکن در اختیار شما قرار گرفت، به منظور ارائه تمامی نکات مربوط به شناسایی یک محصول قدرتمند و با کیفیت تهیه شده است. تمام تلاش ما در این مقاله این بود که در ابتدا، نکات اساسی پیش از خرید خردکن را در اختیار شما قرار دهیم و سپس همه قابلیت‌ها و ویژگی‌های مهم و اساسی خردکن کاربردی و با دوام را در اختیار شما قرار دهیم.

پیام بگذارید