هوا پز؛ یک پخت و پز عالی

هوا پز

این روزها هواپزها ثابت کرده‌اند که یکی از پرکاربردترین و ساده‌ترین وسایل آشپزخانه هستند اما دانستن نحوه‌ی استفاده از هوا پز باید در اولویت باشد. چگونه می توان غذایی را به این سرعت درست کرد و آن به خوبی ترد و پخته شود؟

نکته کلیدی این دستگاه‌ آن است که سبد و یا سینی آن دارای سوراخ هایی است باعث گردش هوای گرم به صورت کامل در دو طرف غذا می‌شود.

در هوا پز چه می‌توانید بپزید؟

هوا پز ها فقط برای پخت میان وعده نیستند. شما میتوانید با کمترین زمان غذاهایی مانند ماهی قزل آلا، سینه مرغ، کوفته و … بپزید.

شروع کار با هواپز

هنگامی که برای اولین باری که قرار است از دستگاه استفاده کنید، پیشنهاد می‌شود تمام قطعات قابل جداشدن را جدا کنید و آن‌ها رابشویید و سپس خشک کنید. توجه داشته باشید هواپزها با تهویه‌ی هوای گرم غذا را طبخ می‌کند، بنابراین سعی کنید دستگاه را با فاصله از دیوار قرار دهید تا از آسیب دیدن دیوار و همچنین داغ شدن بیش از حد دستگاه جلوگیری کنید.

قبل از اولین استفاده، برخی از تولیدکنندگان توصیه می‌کنند دستگاه خود را حدود 10 دقیقه روشن کنید تا هرگونه گازی که در طول تولید در قطعات دستگاه وجود دارد، آزاد شود.

در این نوع هواپز، روغن به میزان قابل توجهی کمتر از یک سرخ کردن معمولی استفاده می‌شود. با این حال برای داشتن یک بافت تردتر مقدار کمی روغن لازم است.

اسپری کردن روغن تنها چیزی است که برای پختن سیب زمینی با کیفیتِ رستورانی و حتی یک مرغ سرخ شده طلایی نیاز دارید. در حالی که برای گرم کردن غذا مانند پیتزا احتیاجی به روغن ندارید.

توجه داشته باشید کل سبد دستگاه نباید پر شود. اگر غذا بیش از حد مجاز سبد باشد، گردش هوا دچار اختلال می‌شود و در نتیجه ممکن است پخت خوبی نداشته باشد و قسمت هایی نپخته و یا برشته نشده باقی بماند.

نکات استفاده از هوا پز

روند کار هواپز با فرهای معمولی متفاوت است. برای تنظیم دما و زمان پخت باید دقت کنید زیرا زمان پخت در هواپز کم است و غذا زود تغییر رنگ می‌دهد. بنابراین سعی کنید زمان پخت را در ابتدا کم انتخاب کنید و در صورت نیاز آن را بیشتر کنید.

دستگاه هواپز در مقایسه با اجاق گازهای معمولی و توسترها، وسیله‌ی ایمن تری است. اما باید به چند نکته خوب توجه کنید.

  • قسمت های بیرون دستگاه ممکن است داغ باشند به خصوص زمانی که در حال استفاده از آن هستید.
  • باید خیلی مراقب قسمت های داخلی مانند سبد و … باشید زیرا این قسمت ها مانند یک تابه ی داغ عمل می‌کند، بنابراین هنگام خارج کردن آن از دستگاه برای شستشو حتما اجازه بدید کامل خنک شده باشد.
  • هنگامی که دستگاه در حال کار است، قبل از بیرون کشیدن سبد، کار آن را متوقف کنید زیرا فن های قدرتمند آن در حال ایجاد گردش هوای داغ به اطراف هستند به راحتی میتوانند دست شما را بسوزانند. البته این را در نظر داشته باید که تقریبا غیر ممکن است که از آن روغن به بیرون پرتاب شود.

هر چند وقت یکبار باید هواپز را تمیز کنیم؟

اگرچه هواپز یک دستگاه پخت و پز است اما بهتر است با آن مانند یک تابه رفتار کنید و هربار بعد از استفاده آن را کامل بشویید. توضیحاتی که در دفترچه راهنما است بهترین راهکار را ارائه میدهد. با این حال میتوانید از مقاله چگونه هواپز را تمیز کنیم استفاده کنید. توجه داشته باشید که اگر هر روز از آن استفاده می‌کنید بهتر است که به صورت هفتگی هواپز را به صورت کاملتری بشویید.

اگر میزان استفاده‌ی شما از این دستگاه زیاد است، بهتر است به صورت هفتگی یک تمیزکاری اساسی انجام دهید. دفترچه راهنما می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین روش برای تمیز کردن را انتخاب کنید.

سوالات متدوال

آیا میتوان از فویل در هوا پز استفاده کرد؟

برخلاف مایکروفر، قراردادن فویل در هوا پز بی خطر است و میتواند در آسان تمیز کردن دستگاه کمک کند. اما در نظر داشته باشید فویل یک مانع ایجاد می‌کند و اجازه نمیدهد که هوا به طور کامل در اطراف غذا گردش داشته باشد و طرفی که روی فویل قرار دارد ممکن است ترد نشود.

آیا از کاغذ روغنی میتوان استفاده کرد؟

بله میتوان استفاده کرد. کاغذ روغنی هم مانند فویل مانع پخش شدن روغن میشود. پیشنهاد می‍شود از کاغذ روغنی زمانی استفاده کنید که میخواهید غذایی را گرم کنید.

آیا غذاهایی که در هواپز پخت می‍شوند، سالم تر هستند؟

به طور معمول در هنگام تبلیغ از این دستگاه به عنوان پخت و پز یک غذای سالم عنوان می‌کنند. اگر چه بستگی دارد به غذایی که در آن درست می کنید، اما این دستگاه به نسبت دیگر دستگاه‌ها به دلیل عدم استفاده از روغن و یا روغن کم، سالم تر است.

چه چیزهایی را می توان در هواپز پخت؟

یکی از سوالات اصلی که در مورد دستگاه هوا پز پرسیده می شود این است که چه غذاهایی را می توان در آنها پخت. به راحتی می توان فکر کرد که فقط برای پختن و سرخ کردن سیب زمینی خوب است و در حالی که می توانید از هواپز برای تفت دادن تخم کدو تنبل، بال و ران مرغ، چیپس خانگی، تخم مرغ آب پز، غذاهای کوبیده شده و … استفاده کنید.

پایانی

همانطور که می بینید، خرید هواپز یک دستگاه جانبی عالی برای آشپزخانه شما است. چه برای سهولت استفاده، برای درست کردن غذاهای سالم و … پیشنهاد مناسبی است. شما میتوانید در سرای ایرانی هواپز مورد نظر خود را با بهترین شرایط اقساط بخرید. همچنین کارشناسان فروش ما میتوانند در خرید و تصمیم‌گیری به شما کمک کنند. البته که خواندن مقاله راهنمای خرید هواپز خالی از لطف نیست.

 

پیام بگذارید

بایگانی‌ها