پاک کردن لکه از روی فرش بدون هیچ اثری

پاک کردن بدون هیچ اثری از لکه

زود اقدام کنید! لکه هر چقدر بیشتر روی فرش بماند، از بین بردن آن سخت‌تر است، پس به لکه‌ها فرصت خشک شدن ندهید.

پارچه‌ی سفید بهترین پارچه برای از بین بردن لکه‌هاست. زیرا ممکن است پارچه‌ها با رنگ یا نقش خاص به فرش شما رنگ بدهند.

پاک کردن لکه فرش، بدون هیچ اثری از لکه

برای همه‌ی ما پیش آماده است که فنجان چای یا قهوه‌ی مان روی فرش بریزد و ما در ابتدا نتوانیم واکنش درست نشان بدهیم. انتخاب نادرست در پاک سازی و یا نداشتن اطلاعات، باعث از بین رفتن تار و پود فرش گران ما شود. در ادامه به چند روش آسان خانگی برای تمیز کردن لکه‎‌های ناخوشایند فرش اشاره می‌کنیم تا در زمان مناسب از آن استفاده کنید.

پاک کردن لکه قهوه و چای از روی فرش

هنگامی که چای یا قهوه روی فرش می‌ریزد، سریع با یک قاشق آن‌ها را از سطح فرش بردارید. چای و قهوه به سرعت جذب فرش می‌شوند، و پودر قهوه روی فرش باقی می‌ماند.

پودر قهوه را از روی فرش جمع کنید. یک پارچه سفید را با آب ولرم و مایع ظرفشویی مرطوب کنید و روی قسمتی که لک شده است بکشید. این فرآیند را چند بار تکرار کنید، سپس با یک پارچه سفید قسمت مورد نظر را خشک کنید.

اگر بعد از تمیز ‌کردن لکه‌ها هنوز جای آن‌ها را روی فرش می‌بینید، از سرکه استفاده کنید. سرکه سفید را با آب ترکیب کرده و روی لکه اسپری کنید. بعد از ۱۰ الی ۱۵ دقیقه، با یک دستمال سفید روی لکه‌ها بکشید. لازم به ذکر است که محدوده‌ی لکه‌ها را با آب سرد بشویید. استفاده از آب داغ می‌تواند محدوده‌ی لکه را افزایش دهد.

برای اینکه چای یا قهوه ریخته شده کمتر جذب فرش شود، مقداری نمک روی مایع ریخته شده بریزید. نمک، چای را به خود جذب می‌کند و اجازه نفوذ به الیاف فرش را نمی‌دهد. دستمالی مرطوب بردارید و روی لکه باقی مانده بکشید و آن را تمیز کنید.

از بین بردن لکه چای روی فرش با ماست

اگر چای روی فرش کرم رنگ ریخته و آن را لک کرده است، باید لکه را با ماست از بین ببرید. مقداری ماست روی جایی که لکه چای باقی مانده بریزید و زمان دهید تا ماست کمی روی فرش بماند، سپس آن را با یک قاشق جمع کنید. یک دستمال مرطوب برداشته و روی لکه فرش بکشید. می‌بینید که فرشتان دوباره تمیز شده است.

چگونه رنگ را از روی فرش پاک کنیم؟

پاک کردن رنگ از روی فرش سخت‌تر از مابقی لکه‌هاست. زیرا آب روی آن هیچ اثری ندارد.

بدون استرس فقط عجله کن!

رنگ روغنی که روی فرش ریخته‌ شده‌ را تا حدی که ممکن با یک دستمال بردارید. احتیاط کنید، تا رنگ روغن را بیشتر در محیط پخش نکنید. یک پارچه سفید رنگ بردارید و مقداری تینر روی آن بریزید. آن را به صورت ضربه‌ای روی لکه رنگ بزنید، سپس آن قسمت را بلافاصله با آب و مواد شوینده تمیز کنید. ممکن است بعد از خشک شدن فرش، بوی تینر را احساس کنید. کمی جوش شیرین بردارید و روی آن قسمت بپاشید و بعد از گذشت ساعتی آن را جارو کنید.

تمیز کردن فرش با بخارشوی خانگی

یکی از بهترین راه‌ها برای تمیز کردن فرش استفاده از بخارشو است. بخارشو به راحتی لکه‌های روی فرش را پاک می‌کند، و می‌توان در هر زمان و مکانی، به راحتی از آن استفاده کرد. اغلب قالیشویی‌ها هم از بخارشو برای از بین بردن لکه‌های فرش استفاده می‌کنند، زیرا بخارشوی یک دستگاه پاک‌کننده‌ی قوی به حساب می‌آید.

ابتدا فرش را به خوبی جارو بکشید، تا از هرگونه ذرات فیزیکی ریز و درشت پاک شود. می‌توانید در مخزن آب بخار شوی، به جای مواد شوینده سرکه بریزید و فرش را به طور کامل ضدعفونی کنید. اگر از مواد شوینده استفاده می‌کنید، برای بار دوم مخزن را پر کنید، ولی این بار فقط با آب.

بار دیگر بخارشو را روشن کنید و مواد شوینده‌ای که روی فرش باقی مانده‌اند را با آب تمیز کنید. بخارشو به خوبی آلودگی‌ها را از بین می‌برد و به عمق و الیاف فرش نفوذ می‌کند. از بخارشو برای تمیز کردن پرده، فرش و مبلمان هم می‌توانید استفاده کنید.

از بین بردن زردی فرش بعد از شستن

یک ظرف بزرگ بردارید. یک پارچ و نیم آب را با دو قاشق غذاخوری سرکه سفید و نمک ترکیب کنید. یک پارچه بردارید و به این محلول آغشته کنید. پارچه را فشار داده و محلول اضافی را از آن بگیرید، به سراغ ریشه‌های زرد شده بروید. سرکه با خاصیت ضدعفونی که دارد هم فرش را تمیز می‌کند و هم ریشه‌ها را سفید می‌کند.

اگر این ترکیب نتوانست به شما کمکی کند، دو قاشق چایخوری جوش شیرین را جایگزین نمک کنید. پارچه مرطوب را روی ریشه و لکه‌های زرد بکشید. بگذارید فرش در هوای آزاد خشک شود. جوش شیرین به گرفتن بوی فرش نیز کمک می‌کند.

بوی خوب فرش

اگر دوست دارید فرشتان عطر و بوی خاصی مانند اسطوخودوس، لیمو ترش یا اکالیپتوس به خود بگیرد، کافیست چند قطره از روغن آن‌ها را به جوش شیرین اضافه کنید. جوش شیرین را روی فرش کشیده و به آن زمان دهید. جوش شیرین بوی بد را از بین می‌برد و رایحه انتخابی شما عطری خوش به فرش می‌دهد.

پیام بگذارید