راهنمای خرید همزن؛ خرید یک همزن برقی خوب و کار راه‌انداز!

همزن یکی از دستگاه‌های کاربردی در فضای آشپزخانه است که خانه‌دارها از خرید آن استقبال می‌کنند. بسیاری از ما با نوع دستی همزن‌های موجود در بازار آشنایی داریم و به خوبی می‌دانیم داشتن یکی از این همزن‌های دستی، چه کمکی در پختن انواع کیک و بسیاری از غذاهای دیگر می‌کند. این مقاله که به صورت اختصاصی با عنوان راهنمای خرید همزن در اختیار شما قرار گرفته، حاوی نکات بسیار مهمی است که لازم است برای تهیه یک محصول کاربردی بدانید.

راهنمای خرید همزن

یکی از مهم‌ترین نکات برای خرید همزن این است که همزن‌های برقی بسیار حساس‌تر از همزن‌های دستی هستند. به همین دلیل، عمده بررسی ما در راهنمای خرید همزن، اشاره به قابلیت‌های یک همزن برقی و قطعات حساس آن است. برای مثال، دستگاه همزن برقی دارای قطعات بسیار مهم مثل موتور است که بررسی و توجه به ویژگی‌های آن حائز اهمیت است.

نکته دوم، توجه شما کاربران عزیز به خواسته‌ها و انتظاراتتان در مورد انواع همزن‌های موجود در بازار است. برای مثال، شما می‌خواهید به صورت روزانه از یک دستگاه همزن برقی چقدر کار بکشید؟ ظرفیت مورد نظر شما چه مقدار است و ترجیح می‌دهید که از یک همزن دستی استفاده کنید یا برقی؟

دانستن اینکه شما چه انتظاراتی از یک همزن دارید، می‌تواند به خریداری کردن یک دستگاه کاربردی و مفید کمک کند. در ادامه، باید انواع همزن‌های دستی و برقی را مورد بررسی قرار دهید و مزایا و معایب آن‌ها را با هم بسنجید. برای مثال شما باید به خوبی بدانید که همزن دستی انرژی بیشتری از شما می‌گیرد و همزن برقی، کاربری آسان و بهتری را برای شما به ارمغان می‌آورد.

نکته بعدی راهنمای خرید همزن، توجه به برندهای فعال و قدرتمند موجود در بازار لوازم خانگی است که به تولید انواع همزن مشغول هستند. با شناخت و بررسی هر یک از برندهای ایرانی و خارجی تولیدکننده همزن، می‌توانید دید کامل‌تری نسبت به محصولات موجود در بازار داشته باشید.

بررسی قابلیت‌های یک همزن خوب

شما به خوبی می‌دانید که محصولات خانگی برقی از حساسیت بسیار بالایی برخوردار هستند و قطعات به کار رفته در آن‌ها، تعیین‌کننده نوع عملکرد و کارایی حرفه‌ای آن‌ها است. بررسی ویژگی‌های هر یک از این قطعات باعث می‌شود تا شما حین خرید، متوجه نقاط ضعف و قوت یک دستگاه کاربردی شوید. از طرفی، بهتر است که ویژگی قیمت را در آخرین مرحله مورد بررسی قرار دهید.

بسیاری از محصولات ممکن است که به واسطه اسم برند تولیدکننده دارای قیمت بسیار گرانی باشند. انتخاب یک محصول به دلیل گران‌قیمت بودن، نمی‌تواند به عنوان یک انتخاب هوشمندانه تلقی شود. بنابراین بهتر است که پس از مطابقت دادن ویژگی‌ها کاربردی یک محصول با خواسته‌های خود، اقدام به خرید محصول کنید.

از طرفی این نکته مهم را فراموش نکنید که قیمت ارزان یک محصول هم نمی‌تواند دلیلی محکم برای خریدی هوشمندانه تلقی شود. بسیاری از کاربران گمان می‌کنند محصولات ارزان به معنای مقرون‌ به‌ صرفه بودن است و می‌توان انتظار همان کاربری حرفه‌ای محصولات کاربردی را داشت.

مسأله مهم اینجاست که بسیاری از تولیدکننده‌ها با استفاده از قطعات ضعیف و ارزان، اقدام به تولید همزن‌های ارزان‌قیمت می‌کنند، حال آنکه نمی‌توان روی آن‌ها حساب ویژه‌ای باز کرد. بنابراین با توجه به همان نکته مهم، در ابتدا همه خواسته‌های خود را با قابلیت‌های ویژه یک محصول کاربردی مطابقت دهید تا هیچ ‌چیز از قلم نیفتد.

ویژگی اول: توان مصرفی

توان مصرفی هر همزن، نشانگر میزان قدرت آن در عملکرد و اجرای عملیات هم زدن انواع مواد غذایی است. البته این نکته را هم نباید از یاد برد که هر قدر توان مصرفی یک دستگاه بالا باشد، مصرف انرژی آن بالاتر است. توان مصرفی دستگاه‌های برقی با توجه به واحد وات اندازه‌گیری می‌شود.

برای مثال، یک دستگاه همزن با توان مصرفی ۱۰۰۰ وات، می‌تواند به عنوان یک دستگاه قدرتمند و با موتور توانمند ارزیابی شود. ناگفته نماند توان مصرفی هر دستگاه برقی با توجه به قابلیت‌های موتور آن محاسبه می‌شود و در این مورد باید قدرت و ویژگی‌ها موتور دستگاه را هم در نظر گرفت.

توجه داشته باشید که هر قدر توان مصرفی یک دستگاه همزن بیشتر باشد، می‌توان سریع‌تر به اهداف خود در آشپزی دست یافت. از طرفی، تنظیمات سرعت موتور همزن هم می‌تواند تأثیر بسیار مهمی روی کارایی دستگاه بگذارد. بسیاری از کاربران معتقد هستند که توان مصرفی بالای یک دستگاه همزن به معنای هزینه بسیار بالای برق مصرفی است.

این نکته غیر قابل اجتناب است که هر قدر توان مصرفی دستگاه بالاتر باشد، باید در انتظار هزینه‌های بیشتر در مصرف برق بود. اما این نکته را هم نباید از یاد برد که توان مصرفی بالای یک دستگاه همزن، باعث می‌شود تا در درازمدت فشار کمتری به موتور وارد شود. البته موتور بعضی از همزن‌های موجود در بازار، علی‌رغم توان مصرفی بالا، از مصرف انرژی بهینه برخوردار شده‌اند.

ویژگی دوم: تعداد سری همزن

از جمله مهم‌ترین قطعات و اجزایی که در همزن‌ها وجود دارد، تعداد سری‌های تعبیه ‌شده درآن‌هاست. برای مثال اگر شما می‌خواهید که زرده تخم مرغ را با یک همزن دستی یا برقی مخلوط کنید، باید سری مخصوص این کار را در دهانه دستگاه نصب کنید تا عملیات مخلوط کردن و هم زدن به راحتی صورت بگیرد.

در ضمن، بسیاری از مواد غذایی دیگر برای مخلوط شدن کامل، نیاز به سری‌های مخصوص خودشان دارند و همین امر باعث می‌شود تا تعداد سری‌های طراحی ‌شده برای یک همزن از انواع خاصی برخوردار باشد.

از این گذشته، بسیاری از کاربران با استفاده از تعداد سری‌های متنوع، می‌توانند نیازهای خود را برطرف کنند و دیگر برای خرید دستگاه‌های دیگر مثل میکسر اقدامی نکنند. بسیاری از همزن‌های برقی موجود در بازار از قابلیت‌های چندکاره برخوردار شده‌اند و یک کاربری واقعی را برای کاربران به ارمغان می‌آورند.

علاوه بر سری‌های متعددی که در یک دستگاه همزن تعبیه شده است، باید در تعداد و جنس تیغه‌های آن‌ها هم دقت کافی را به خرج داد. برای مثال، تیغه سری‌هایی که برای هم زدن خمیر به کار گرفته می‌شود، با تیغه سری‌هایی که برای هم زدن تخم مرغ مورد استفاده قرار می‌گیرد، بسیار متفاوت هستند.

ویژگی سوم: جنس تیغه‌های همزن

یکی از نکات مهم راهنمای خرید همزن، دقت کردن به جنس تیغه‌های به کار رفته در دستگاه است. از آن‌جایی که بسیاری از کاربران پس از استفاده کردن از دستگاه همزن، اقدام به شست‌وشوی قطعات آن می‌کنند، باید توجه داشته باشند که جنس تیغه‌ها از آهن معمولی نباشد. جریان آب و شست‌وشوی قطعات فلزی دستگاه می‌تواند به بروز آسیب‌های ناشی از رطوبت منجر شود.

به همین دلیل لازم است که تیغه‌های به کار رفته در دستگاه همزن از جنس استیل استنلس باشند. این قضیه برای کاربرانی که در شرایط‌ آب‌ و هوایی شرجی با رطوبت بالا زندگی می‌کنند، حساس‌تر است و آن‌ها باید از محصولاتی استفاده کنند که تیغه‌های آن‌ها از جنس استیل ضد زنگ ساخته شده باشند.

اکثر همزن‌های موجود در بازار از تیغه‌های پلاستیکی بهره‌مند شده‌اند تا مشکل زنگ زدن و پوسیدگی را رفع کنند؛ البته مشکل عمده این تیغه‌های پلاستیکی در آن است که نمی‌توان انتظار مقاومت بالا را از آن‌ها داشت. این تیغه‌های پلاستیکی گرچه ممکن است که در برابر بسیاری از شرایط آب ‌و هوایی، تغییری نکنند، اما نمی‌توان انتظار داشت که نشکنند یا کاربری حرفه‌ای و درستی را برای کاربران به ارمغان بیاورند.

اگر به بازار محصولات خانگی سر بزنید و جنس تیغه همزن‌های مختلف را مورد بررسی قرار دهید، احتمالاً با تیغه‌هایی از جنس کروم هم روبه‌رو خواهید شد. نکته مهم اینجاست که تیغه‌های کرومی هم دارای خواص مشابه با تیغه‌های استیل ضد زنگ هستند و می‌توان انتظار مقاومت بسیار بالا و خاصیت ضد زنگ را از آن‌ها داشت. در نهایت لازم است بدانید که تیغه‌های استیل و کروم به مراتب بسیار بهتر از تیغه‌های پلاستیکی هستند.

ویژگی چهارم: موتور

اگر در زمینه استفاده از محصولات برقی تجربه کافی داشته باشید، به خوبی می‌دانید که مهم‌ترین قطعه یک دستگاه برقی موتور آن محسوب می‌شود. موتور یک دستگاه می‌تواند توان مصرفی دستگاه و همچنین، قدرت عملکرد آن را تعریف کند.

علاوه بر این موضوع، باید به این نکته به خوبی توجه داشته باشید که موتور قدرتمند و بهینه یک دستگاه می‌تواند باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی برق شود و از بروز سروصداهای ناخوشایند در حین فعالیت جلوگیری کند. در ضمن، بسیاری از محصولات ارزان‌قیمت موجود در بازار از موتورهای بسیار ضعیف برخوردار شده‌اند و نمی‌توانند نیازهای کاربران را به خوبی پوشش دهند.

در نهایت اگر علاقه‌مند به تهیه یک محصول کاربردی و مفید هستید، لازم است که تمام ویژگی‌های مهم موتور یک دستگاه همزن را به خوبی مورد واکاوی قرار دهید تا از قدرتمند بودن و کارایی بی‌نظیر آن مطمئن شوید. بسیاری از دستگاه‌های حرفه‌ای و قدرتمند موجود در بازار از موتور نوع Inverter بهره‌مند شده‌اند و می‌توانند کاربری حرفه‌ای را برای کاربران به ارمغان بیاورند.

در ضمن، به همزن‌هایی که دارای موتورهای مجهز به قابلیت گریز از مرکز هستند هم توجه ویژه‌ای داشته باشید. این موتورها می‌توانند سرعت انجام دادن عملیات هم زدن و مخلوط کردن در دستگاه همزن را افزایش دهند و باعث تسهیل در کارهای روزمره آشپزهای حرفه‌ای و افراد خانه‌دار شوند.

ویژگی پنجم: تنظیمات سرعت موتور

تنظیمات سرعت موتور که به عنوان یک آپشن اضافه در بسیاری از محصولات حرفه‌ای تعبیه شده است، به صورت اختصاصی، قابلیت کنترل سرعت عملیات هم زدن را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. این قابلیت مهم و آپشن بسیار ویژه توسط برندهای حرفه‌ای و قدرتمند موجود در بازار ارائه می‌شوند و باعث خواهند شد که کاربر با توجه به نوع غذایی که می‌خواهد بپزد، سرعت همزن را کم یا زیاد کند.

به عنوان یکی از نکات مهم راهنمای خرید همزن، لازم است که پس از بررسی کردن نوع و قدرت موتور و توان مصرفی آن در دستگاه‌های همزن، تنظیمات سرعت موتور را هم در آن‌ها مورد بررسی قرار دهید. بسیاری از همزن‌های برقی دارای تنظیمات ۲، ۳ یا چند سرعته هستند و با این قابلیت‌ها به کمک کاربران برای هم زدن کامل مواد غذایی می‌آیند.

ویژگی ششم: محفظه نگهداری سیم همزن

پیش از آن‌که بخواهید محفظه نگهداری سیم همزن را مورد بررسی قرار دهید، لازم است خود سیم را از چند منظر واکاوی کنید. لازم است بدانید که سیم همزن باید از طول بلندی برخوردار باشد تا در هنگام اتصال آن به پریز برق در محیط‌های بزرگ دچار مشکل نشوید.

در ادامه، باید بدانید که دستگاه‌های با سیم برق بلند و طویل، نیاز به یک محفظه برای نگهداری هم دارند. از این بابت، باید محصولاتی را انتخاب کنید تا محفظه مناسبی برای نگهداری سیم داشته باشند.

ویژگی هفتم: قابلیت شست‌وشوی قطعات

نکته مهمی که در راهنمای خرید همزن باید به آن توجه کافی داشته باشید، این است که محصول مورد نظرتان را از منظر قابلیت شست‌وشو مورد بررسی قرار دهید. برای مثال، شما باید بدانید که آیا می‌توان قطعات همزن را جداسازی کرد و آن‌ها را شست؟ بسیاری از همزن‌های برقی موجود در بازار، قابلیت شست‌وشوی قطعات در ماشین ظرفشویی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند تا یک کاربری حرفه‌ای برای افراد رقم بخورد.

توجه داشته باشید که شست‌وشوی مداوم و منظم دستگاه همزن، رابطه مستقیمی با دوام و طول عمر آن دارد؛ به عبارت ساده‌تر هر قدر بیشتر به نظافت و تمیز کردن قطعات همزن (به جز موتور) اهمیت دهید، می‌توانید سال‌های بیشتری از قابلیت‌های آن استفاده کنید.

ویژگی هشتم: جنس کاسه همزن

راهنمای خرید همزن فقط به بررسی ویژگی‌های فنی یک محصول کاربردی محدود نمی‌شود. شما باید به خوبی بدانید که کاسه‌های همزن، امکان انتقال بیماری را به مواد غذایی دارند. شاید از خود بپرسید که چگونه یک همزن می‌تواند مواد سمی را به مواد غذایی منتقل کند. پاسخ ساده است! بسیاری از کاسه‌هایی که به همراه همزن به کاربران تحویل داده می‌شوند از جنس پلاستیک ساخته شده‌اند.

پلاستیک‌های نامرغوب و بی‌کیفیت، دارای ماده سمی با عنوان بیسفنول آ (BPA) هستند و ممکن است که در اثر برخورد با مواد غذایی در طولانی‌مدت باعث انتقال سم شوند. از طرفی، کاسه‌های پلاستیکی به مرور زمان دچار خوردگی و خط‌ و خش می‌شوند و پس از یک مدتی کوتاه از بین می‌روند.

توصیه راهنمای خرید همزن به شما کاربران عزیز این است که در جنس کاسه‌های همزن را به خوبی مورد بررسی قرار دهید. برای اینکه از بروز مواد سمی و پلاستیکی به مواد غذایی خود جلوگیری کنید، لازم است از کاسه‌های استیل استفاده کنید. کاسه استیل تعبیه ‌شده در یک همزن حرفه‌ای باعث می‌شود که آسیب‌هایی همچون خط ‌و خش یا خوردگی به وجود نیایند و کاربر بتواند برای مدت ‌زمانی طولانی از دستگاه همزن استفاده کند.

ویژگی نهم: قیمت هنگام خرید همزن

همان‌طور که در ابتدای مقاله راهنمای خرید همزن اشاره کرده بودیم، ملاک خود برای انتخاب محصول را بر اساس قیمت آن قرار ندهید. هیچ تضمینی وجود ندارد که محصول گران‌تر، دارای کیفیت بالاتری است. به طور کلی، تمامی محصولاتی که دارای آپشن‌ها و قابلیت‌های حرفه‌ای و کاربردی هستند، از قیمت بیشتری نسبت به سایر محصولات برخوردارند.

به عبارت ساده‌تر، هر محصول کاربردی با قابلیت‌های ویژه، کمی گران‌تر از سایر مدل‌ها است، اما هر محصول گرانی لزوماً دارای قابلیت‌های ویژه و منحصر به‌فرد نیست. اگر به یاد داشته باشید، در ابتدای بحث مرور ویژگی‌های همزن کاربردی به این اشاره کردیم که محصولات ارزان‌قیمت هم دلیلی برای مقرون‌ به‌ صرفه بودن نیستند. بسیاری از برندها با تکیه بر قطعات ارزان‌قیمت و بسیار ضعیف، برای ساخت یک همزن ارزان اقدام می‌کنند.

توصیه راهنمای خرید همزن به شما کاربران عزیز این است که با توجه به تمام ویژگی‌هایی که تا اینجای مقاله ذکر شد، نیازها و خواسته‌های خود را بسنجید و سپس با توجه به بودجه خود، اقدام به خرید کنید. بهتر است محصولی را انتخاب کنید که عمده نیازهای شما را پوشش دهد.

ویژگی دهم: قابلیت‌های ایمنی و قفل کودک

مسأله ایمنی کودکان و کاربران از جمله نکات مهم راهنمای خرید همزن محسوب می‌شود. بعضی از همزن‌های برقی موجود در بازار دارای قابلیت‌هایی ویژه‌ای هستند؛ مثلاً یکی از مدل‌های جدید همزن برقی که در بازار لوازم خانگی وجود دارد، قابلیتی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد تا حین باز شدن ناگهانی درب همزن، فعالیت دستگاه به صورت خودکار متوقف شود. چنین قابلیتی به صورت تخصصی با تامین ایمنی کاربر و دستگاه طراحی شده است و می‌توان روی مزایای آن تکیه کرد.

از طرفی، ممکن است که کودکان در رابطه با دستگاه همزن برقی دچار کنجکاوی شود و بخواهد که کار با آن را تجربه کند. اگر دستگاه دارای قفل کودک باشد و دسترسی کودکان را به دکمه‌ها محدود کند، بهتر است و شما می‌توانید با خیالی آسوده، به کار کردن با همزن برقی مشغول شوید.

ویژگی نهایی: گارانتی و خدمات پس از فروش

همیشه این احتمال را در نظر داشته باشید که ممکن است یکی از قطعات مهم دستگاه همزن دچار خرابی یا اتصالی شود. تعویض یا تعمیر قطعات مهم مثل موتور بسیار هزینه‌بردار است.

پس لازم است که حین خرید همزن، به گارانتی‌دار بودن آن توجه داشته باشید. علاوه بر این مسأله، لازم است بدانید که آیا گارانتی مورد نظر از قطعات حساس مثل موتور یا تیغه‌ها پشتیبانی می‌کند یا خیر.

علاوه بر مسأله گارانتی، خدمات پس از فروش محصولات را هم بررسی کنید تا بدانید که این خدمات شامل چه سرویس‌هایی می‌شوند و تا چه تاریخی پس از خریدن همزن می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

بررسی انواع همزن موجود در بازار

همان‌‌طور که در خلال راهنمای خرید همزن بارها اشاره کردیم، همزن‌های موجود در بازار از لحاظ کارایی به ۲ نوع برقی و دستی تقسیم می‌شوند. بدیهی است که همزن‌های دستی از سختی‌های خاصی برخوردار شده‌اند.

برای مثال، همزن برقی بدون دخالت دادن دست شروع به فعالیت می‌کند و می‌تواند تمام عملیات هم زدن و مخلوط کردن را در چند لحظه به پایان برساند. البته همزن برقی هم معایب خاص خودش را دارد و باید نسبت به نوع موتور و جنس تیغه‌های آن حساسیت بسیاری به خرج داد. جدول زیر، مشخصات برجسته هر یک از همزن‌های برقی و دستی را در اختیار شما قرار می‌دهد:

همزن دستی همزن برقی
عدم نیاز به انرژی برق دارای موتور الکتریکی برای تسهیل عملیات هم زدن
سهولت در حمل‌ونقل امکان چرخش خودکار سری و تیغه‌های در مواد غذایی
مناسب برای هم زدن مواد مورد نیاز کیک دارای کاسه‌های مخصوص برای جمع‌آوری موادغذایی
عدم نیاز به قطعات اضافه، مثل تنظیمات سرعت موتور دارای حجم‌های مختلف برای پوشش نیاز کاربران

مقاله‌ای که با عنوان راهنمای خرید همزن در اختیار شما قرار گرفت، همه نکاتی را که شما باید پیش از خرید محصول در نظر داشته باشید، در اختیار شما قرار می‌دهد. با مطالعه و بررسی کامل تمام این نکات می‌توانید به یک محصول خوب و با کیفیت دسترسی داشته باشید. در ابتدای راهنمای خرید همزن به این موضوع اشاره کردیم که بررسی قابلیت‌های یک محصول بسیار مهم است.

پیام بگذارید

بایگانی‌ها