8 نکته برای خرید بهترین روتختی

روتختی چی بخرم

خرید روتختی یکی از آن خریدهایی است که باید همزمان هم جنس، کیفیت و دوام آن را در نظر بگیرید هم رنگ و سبکی که به اتاق شما میدهد.

از آنجایی که یک روتختی با گرما و راحتی که به شما میدهد باعث یک خواب خوب می‌شود و از طرفی می‌تواند تاثیر بسزایی در دکوراسیون اتاق شما داشته باشد و آرامش و زیبایی را به شما ارائه دهد. برای خرید آن باید دقت کافی را به عمل آورید.

در این مقاله سعی بر آن است که تمامی مواردی که می‌تواند شما را کمک کند تا یک خرید خوب داشته باشید، را مورد بررسی قرار دهیم. پس این فاکتورهای کلیدی را به دقت مطالعه کنید و در هنگام خرید از آن ها استفاده کنید.

 • اندازه‌ی روتختی مهم است

قبل از هر چیزی اول اندازه‌ی تشک خود را نظر بگیرید. تخت شما چه ابعادی دارد؟ اصولا تشک تخت‌ها به 6 دسته تقسیم می‌شوند : سینگل، دونفره، کینگ، نوجوان، نوزاد، سایزهای سفارشی.
عکسه که دانلود کردم باید اینجا بزارم.
توجه داشته باشید که روتختی را با فضای کافی برای پوشش اندازه تشک تخت انتخاب کنید زیرا اگر بزرگتر از تشک تخت شما باشد، نامرتب به نظر میرسد.

 • یک جنس ایده‌آل

  جنس رو تختی می‌تواند به میزان قابل توجهی در کیفیت خواب شما تاثیر بگذارد. جنس پارچه‌ها دارای کیفیت‌های منحصر بفردی هستند.
  برای تشخیص پارچه با کیفیت، در مرحله اول لمس آن پارچه است. موضوعاتی همچون نرمی، لطافت و تراکم پارچه در کیفیت روتختی نقش بسیاری دارد. هر چقدر روتختی شما از نرمی و لطافت بیشتری برخوردار باشد، کیفیت بیشتری دارد.

 • بافت و ضخامت

  تراکم پارچه روتختی باید چگونه باشد؟ به تعداد الیاف در 1 سانتی متر مربع تراکم گفته می‌شود. معمولا آدم ها فکر می‌کنند هر چه تراکم پارچه بیشتر باشد، کیفیت پارچه بهتر است اما این مسئله همیشه درست نیست!پارچه‌ای کم تراکم که از الیاف لطیف‌تر مانند پنبه مصری تهیه شده است و نرم‌تر از پارچه پر تراکم است. تراکم بیشتر به معنی الیاف بیشتر و در نتیجه استحکام بیشتر است. البته پارچه بسیار متراکم ممکن است کمی زبر باشد، بنابراین به دنبال پارچه با تراکم خیلی بالا نباشید زیرا علاوه بر این که نرم نیستند بلکه گران‌تر هم هستند.در مقابل پارچه های کم تراکم نرم تر هستند و کمتر چروک می‌شوند، اما در نظر داشته باشید عمر کوتاهی دارند و راحت تر نخ‌کش یا پاره می‌شوند.

 • طراحی و سبک

  در نظر داشته باشید روتختی تاثیر بسزایی در ظاهر اتاق خواب شما دارد. طرحی را انتخاب کنید که مکمل تم و طرح رنگ اتاق شما باشد. در بازار از طرح های شلوغ و … تا رنگ‌های یکدست وجود دارد که با هر سبک و سلیقه‌ای مطاقبت دارد. اگر دکور اتاق شما شلوغ است سعی کنید یک روتختی ساده انتخاب کنید و برعکس!

 • نگهداری آسان

  در هنگام خرید توجه داشته باشید که نوع تمیز کردن و شستشو آن چطور است، سعی کنید انتخابی داشته باشید که در ماشین لباسشویی بتوان به راحتی آن را شست تا با این کار هم در هزینه و وقت صرفه‌جویی کنید زیرا بعضی از روتختی‌هایی که به خشکشویی نیاز دارند، هزینه ی شستشوی آنها زیاد و زمانبر است.

 • عملکرد و استفاده

  به نحوه استفاده از روتختی خود فکر کنید. اگر عمدتاً هدفتون یک روتختی تزئینی است می‌توانید به پارچه‌های ظریف‌تر فکر کنید اما اگر قرار است به صورت روزمره از آن استفاده کنید پارچه‌ای را در نظر بگیرید که در برابر سایش، پاره شدن و چروک شدگی مقاومت کنند.

 • طول عمر روتختی

  طول عمر روتختی به عواملی مانند: پارچه‌، نوع استفاده و مراقبت از آن بستگی دارد اما عاملی چون دوخت پارچه توجه ویژه داشته باشید زیرا یک دوخت تمیز شاید در ابتدا هزینه ی بیشتری را به شما تحمیل کند اما علاوه بر تمیزی و زیبایی که به روتختی می‌بخشد در طولانی شدن عمر روتختی هم اثر زیادی دارد.

 • بودجه

  طیف قیمت روتختی‌ها گسترده و متفاوت است. میتوانید با میزان هزینه‌ای که در نظر دارید یک روتختی مناسب و با کیفیت بخرید. البته توجه داشته باشید در سرای ایرانی، شما میتوانید روتختی را هم به صورت اقساط بلند مدت خرید کنید.

 • لوازم جانبی

اگر قصد دارید دکور اتاق خودتان را با تخت متفاوت کنید میتوانید ازگزینه‌های مانند کوسن‌های تزئینی و یا شال تخت استفاده کنید.

روتختی مناسب شما چیست؟

انتخاب یک روتختی عالی شامل ترکیبی از رنگ بندی، کاربرد مد نظر شما و ترجیحات شخصی شما است. اگر به نکاتی که گفته شد توجه کنید میتوانید به راحتی یک روتختی کاربردی انتخاب کنید تا هم فضای اتاق و کیفیت خوابتان را بهبود بخشید.

اگر با تمام نکات گفته شد باز هم برای خرید خود شک داشتید می‌توانید از کارشناسان فروش ما در سرای ایرانی کمک بگیرید تا بهترین انتخاب وخرید را داشته باشید.

پیام بگذارید

بایگانی‌ها